Piknik naukowy Energia. Atom. Medycyna. - fotorelacja

7 czerwca nasz Wydział odwiedzili uczniowie szkół licealnych oraz techników z województwa łódzkiego. Blisko 500 uczniów wzięło udział w Pikniku naukowym "Energia. Atom. Medycyna." Uczestnicy wydarzenia mieli okazję m. in.: poznać działanie elektrowni jądrowej, dowiedzieć się o promieniowaniu wokół nas, zrozumieć jak działa tomografia i rezonans magnetyczny. Program obejmował również atrakcyjne pokazy z fizyki i informatyki.

Szczegółowy program Pikniku Naukowego Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ Energia. Atom. Medycyna. 7 czerwca 2023

ENERGIA: Skąd się bierze prąd elektryczny?

Prowadzący: dr Jerzy Ledzion

Czy wiemy jak powstaje prąd elektryczny? Skąd się bierze w naszych domach i w urządzeniach, którymi się na co dzień posługujemy? Czy, gdyby prądu zabrakło, umielibyśmy go wytworzyć lub przynajmniej wyjaśnić, jak to zrobić? Podczas tego wykładu uczestnicy zrozumieli jakie mechanizmy rządzą powstawaniem prądu, a także poznali jak sami mogą produkować prąd. W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzieli się również od jak dawna ludzie znają elektryczność i jak rozwijały się metody jej wytwarzania na przestrzeni lat.

Wykładowi towarzyszyły liczne efektowne doświadczenia i pokazy, w których mile widziany był udział uczestników.

ATOM: Elektrownie jądrowe – źródło czystej energii

Prowadzący: dr hab. Jarosław Perkowski, prof. UŁ

Energia jądrowa jest najpotężniejszym kontrolowanym przez człowieka źródłem energii. Odkrycie zjawiska rozszczepienia jądra uranu po pochłonięciu neutronu zaobserwowane po raz pierwszy w roku 1939 zapoczątkowało erę energetyki jądrowej. Od 1956 r kiedy uruchomiono pierwszą elektrownię jądrową powstało i pracuje na świecie kilkaset reaktorów różnych typów. Wszystkie one wykorzystują energię jądrową uwolnioną w trakcie kontrolowanej reakcji rozszczepienia izotopów uranu lub plutonu. Są one stabilnym źródłem czystej i wbrew pozorom taniej energii elektrycznej. Na wykładzie zostało przedstawione zjawisko rozszczepienia i podstawy fizyczne działania reaktorów jądrowych.

MEDYCYNA: Metody diagnostyczne i terapeutyczne we współczesnej medycynie

Prowadzący: dr hab. Małgorzata Wrzesień

Odkrycie nowego rodzaju promieniowania – promieniowania X, dokonane przez Wilhelma C. Röntgena w 1895 r. otworzyło nowe możliwości szczególnie w medycynie, dając początek nowym metodom diagnostyki i terapii. Dziś trudno wyobrazić sobie szybką i skuteczną diagnostykę bez tomografii komputerowej (CT), stanowiącej jedynie część rentgenodiagnostyki czy rezonansu magnetycznego (MRI) mimo, iż w tym drugim przypadku mamy do czynienia z innym rodzajem promieniowania. Z czasem kolejne osiągnięcia fizyki znalazły swoje zastosowanie w dziedzinie medycyny.

Duże znaczenie w sferze diagnostyki i terapii ma medycyna nuklearna – dziedzina zajmująca się zastosowaniem izotopów promieniotwórczych w formie radiofarmaceutyków. Kolejnym przykładem zastosowania promieniowania jonizującego jest technika leczenia chorób nowotworowych zwana radioterapią na czele z klasyczną już teleradioterapią, czy bardziej nowoczesnymi metodami w postaci Gamma Knife czy Cyber Knife.

W trakcie wykładu wyjaśnione zostały wszystkie, być może nieznane dotąd pojęcia użyte chociażby w tym krótkim opisie a także omówione zostaną wszystkie wymienione metody diagnostyki i terapii medycznej …a może nawet i więcej.