Kosmiczne promieniowanie gamma – drugi film na kanale Nauka Inspiruje

Drugim filmem na nowym kanale YouTube „Nauka inspiruje", jest fascynująca opowieść prof. Juliana Sitarka o sposobie wychwytywania i badania bardzo wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego, pochodzącego ze źródeł oddalonych od Ziemi nawet o 7 miliardów lat świetlnych! Z filmu dowiemy się czym jest światło Czerenkowa, co kryje się za skrótem MAGIC oraz dlaczego prof. Sitarek często lata służbowo na Wyspy Kanaryjskie. Naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ są zaangażowani w olbrzymi, międzynarodowy projekt badawczy, o którym warto wiedzieć, gdyż jego rezultaty w przyszłości mogą przyczynić się do odkrycia zjawisk, które dziś nie są jeszcze znane współczesnej fizyce. Pamiętajcie, aby zasubskrybować kanał, mamy dla was jeszcze wiele ciekawych historii!

Prof. Julian Sitarek na tle teleskopu MAGIC i napis: Jak badamy najdalsze zakątki kosmosu?

Drugi film na kanale Nauka inspiruje na YouTube

Naszym ekspertem i przewodnikiem po bezkresie kosmosu jest prof. Julian Sitarek z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.
Jak sam mówi, zawsze fascynowała go możliwość otworzenia świata w symulacji komputerowej. Astrofizyka dała mu tę możliwość. Poznajcie czym jest promieniowanie gamma, jak może pomóc nam odkryć "nową fizykę" i przyczynić się do rozwoju technologicznego w przyszłości.
 

 

Po obejrzeniu filmu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (może to zająć 2 - 3 minuty). Odpowiedzi pozwolą nam lepiej zaplanować kolejne produkcje.

Przeczytaj więcej o inspiracjach naukowych prof. Juliana Sitarka.

Teksty, zdjęcia, popularyzacja badań i naukowców UŁ

Nasze działania obejmują nie tylko produkcje wideo, ale również teksty popularnonaukowe ukazujące procesy badawcze, ich rezultaty, ale także mówiące o żmudnym, pełnym wyzwań i niepowodzeń charakterze pracy naukowej. "Nauka inspiruje" to też prezentacja sylwetek naukowców Uniwersytetu Łódzkiego, skupiająca się na motywacjach do wyboru zawodu naukowca oraz wpływie pracy badawczej na otoczenie.

Naszym celem jest pobudzenie ciekawości i zainteresowanie nauką, a także podkreślenie jej istotności dla społeczeństwa i rozwoju cywilizacji.

Wszystkie materiały znajdziecie na stronie internetowej projektu.

Realizację filmów w ramach projektu „Nauka inspiruje” dofinansowano z budżetu Miasta Łodzi z programu „Łódź akademicka”.
 

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.