Implementacja spektroskopii mikrofalowej w diagnostyce niewydolności serca oraz rehabilitacji hipotonii mięśniowej.

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Europejska 

Projekt: Implementacja spektroskopii mikrofalowej w diagnostyce niewydolności serca oraz rehabilitacji hipotonii mięśniowej.  

Finansowanie: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent D Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, Inwestycja D3.1.1 (3.25 mln) 

Nr projektu: KPOD.07.07-IW.07-0191/24 

Celem projektu jest stworzenie prototypowego urządzenia służące do diagnozowania niewydolności serca przy wykorzystaniu techniki spektroskopii mikrofalowej. Dodatkowo zespół opracowuje nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywania obniżonego napięcia mięśni.  

Zasada działania urządzeń, które powstają w ramach realizowanego grantu związana jest z techniką spektroskopii mikrofalowej, która polega na badaniu transmisji i odbicia niskoenergetycznych fal elektromagnetycznych od próbki. Pozwala to na nieinwazyjne przeprowadzenie pomiarów w ciągu milisekund w celu wyznaczenia parametrów dielektrycznych badanego obiektu.  

Działanie prototypów weryfikowane jest poprzez szereg badań począwszy od teoretycznych symulacji z wykorzystaniem najnowocześniejszego oprogramowania, poprzez szeroko skrojone testy eksperymentalne laboratoryjne, aż po analizę danych z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego. 

Zespół:  

dr inż. Maciej Ślot (Kierownik projektu) 

inż. Kamila Samolej (Główna inżynier) 

prof. Ilona Zasada 

prof. Agata Bielecka - Dąbrowa 

dr Marcin Machnia 

dr hab. Wielisław Olejniczak 

mgr inż. Piotr Sokołowski 

Maciej Cichoń 

lic. tech. Maksymilian Bartosik 

Martyna Dawidowicz 

lek. Marcin Ślot 

mgr Aleksandra Janiszewska 

inż. Bartosz Gorczyński 

lic. Patrycja Gołaś 

mgr inż. Klaudia Toczek 

inż. Mateusz Pieczyński 

Mikołaj Radwański 

mgr Ewelina Leśniak 

mgr Adam Płusajski 

mgr Justyna Czerwińska (Kierownik administracyjny) 

Julia Pęciak 

Konkursu organizowany przez Agencję Badań Medycznych dla jednostek naukowych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym (2024/ABM/03/KPO)