Punktem wyjścia do rozmowy będą fale stojące. Każdy może je usłyszeć, gdy pociera palcem brzeg szklanki wypełnionej wodą – charakterystyczny dźwięk powstaje właśnie dzięki rezonansowi i falom stojącym. Okazuje się jednak, że podobne zjawiska można wywoływać nie tylko dla dźwięku, ale również dla… światła.
Badania prowadzone przez naukowców pokazują, że fale stojące światła można tworzyć w specjalnych materiałach, takich jak tlenek antymonu. To otwiera drogę do technologii, które jeszcze niedawno wydawały się science fiction – między innymi przezroczystej elektroniki i przezroczystych tranzystorów.
W audycji pojawi się także temat tzw. kwantowych korali, w których elektrony zachowują się jak fale zamknięte w maleńkich strukturach. Efektem są niezwykłe „kwantowe miraże” – zjawiska sprawiające wrażenie, jakby atom był obecny w dwóch miejscach jednocześnie.
To spotkanie z fizyką, która potrafi zaskakiwać bardziej niż niejeden film science fiction – a jednocześnie dzieje się dziś, w prawdziwych laboratoriach naukowych.
Zapraszamy do słuchania dziś o godz. 19:00!
