Seminarium Wydziałowe "Identyfikacja chiralności pojedynczej molekuły - sposobem do wyjaśnienia zagadki istnienia życia na Ziemi?"

Miejsce wydarzenia: Pomorska 149/153, 90-236 Łódź
Czas: 15 maja 2024 (środa) 10:15 - 12:00

Serdecznie zapraszamy na Seminarium Wydziałowe, które odbędzie się 15 maja br. o godz. 10:15, w Małej Auli. Prelegentem będzie dr Paweł Krukowski (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ), który wygłosi wykład pt. "Identyfikacja chiralności pojedynczej molekuły - sposobem do wyjaśnienia zagadki istnienia życia na Ziemi?"

Odkrycie w roku 1848 przez Louisa Pasteura chiralności molekularnej spotkało się z wielkim zainteresowaniem naukowców pracujących w różnych obszarach nauki takich jak chemia, fizyka, biologia i trwa do dnia dzisiejszego. Koncepcja chiralności molekularnej dotyczy występowania molekuł, które nie są identyczne ze swoim odbiciem lustrzanym. Fascynującym przykładem chiralności, która występuje w przyrodzie jest chiralność osiowa występująca w molekułach heliceny. Szkielet molekuły heliceny przypomina kształtem prawo lub lewoskrętną sprężynę zbudowaną z pierścieni benzenowych lub innych pierścieni aromatycznych.

Podczas seminarium zostaną przedstawione badania samoorganizacji z rozdzielczością do pojedynczej molekuły oraz identyfikacji chiralności molekuł heliceny zaadsorbowanych na podłożach metalicznych, za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego. Badania umożliwiają lepsze zrozumienie natury oddziaływań intermolekularnych, które są odpowiedzialne za proces rozpoznawania molekularnego oraz proces spontanicznej segregacji. Mogą także dać przyczynek do lepszego zrozumienia wpływu homochiralności na proces formowania życia na Ziemi.
 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Pomorska 149/153, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 15 maja 2024 (środa) 10:15 - 12:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB