Łódzkie Dni Informatyki 2020 dobiegły końca

Czwarta edycja Łódzkich Dni Informatyki dobiegła końca. Jest to największa tego typu inicjatywa w Łodzi, której organizatorami są: ICT Polska Centralna Klaster oraz dwie największe łódzkie uczelnie – Uniwersytet Łódzki oraz Politechnika Łódzka. Adresatami ŁDI byli nie tylko studenci i uczniowie szkół średnich, ale również specjaliści z branży ICT.

Tegoroczne wydarzenie ze względu na trwającą pandemię odbyło się w całości w formule online i rozpoczęło się 24 listopada (wtorek) wykładem otwierającym, który wygłosił Michał Sadowski z Brand24. Prelegent opowiedział nam o prowadzeniu własnego biznesu – „Własny biznes – wzloty i fackupy, czyli 8 rzeczy, które chciałbym wiedzieć, zanim zostałem przedsiębiorcą”. Przez 4 dni – do dziś włącznie – odbyło się wiele ciekawych prelekcji, warsztatów i spotkań z pracodawcami – a wszystko to w formule online, aby zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo w trakcie wydarzenia. W agendzie znalazły się warsztaty i wykłady takie jak: „Bieganie bez kontuzji z użyciem sztucznej inteligencji – praktyczne zastosowanie Machine Learning” czy „Jak zarządza się projektem informatycznym w korporacji”.

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, jak to ma miejsce co roku, aktywnie włączył się w tegoroczną edycję ŁDI. Dla uczniów szkół średnich zorganizowaliśmy konkurs pt. „ICT dla Zielonego Łódzkiego”, w ramach którego uczniowie mogli wykazać się wiedzą i kreatywnością. Uczniowie mieli za zadanie opracować ideę aplikacji (mobilnej lub webowej), która pokazałaby jak szeroko rozumiane ICT może być wsparciem dla rozwoju przyjaznych środowisku działań i technologii internetowych. Aplikacja mogła być grą lub posiadać elementy grywalizacji. Temat był otwarty i nie było ograniczeń, jakiego typu jest to rozwiązanie lub kto mógłby być beneficjentem rozwiązania tzn. osoby fizyczne, samorządy, firmy, szkoły itp. Postawiliśmy na konkretne rozwiązania, które można byłoby zaimplementować w województwie łódzkim. W projektowaniu i modelowaniu pomysłu zachęcaliśmy do skorzystania z narzędzi do szybkiego prototypowania np. Figma. Konkurs miał na celu wzbudzić kreatywność uczniów, ale również wykorzystać ich potencjał oraz podnieść ich kompetencje cyfrowe.

W ramach zorganizowanego konkursu uczniowie szkół pod opieką nauczyciela, w roli mentora, przygotowali krótkie (max. 5 minutowe) klipy wideo, prezentujące efekty ich prac projektowych. Do rywalizacji, w tej edycji ŁDI, przystąpiło 8 zespołów. Jury składające się z pracowników Uniwersytetu Łódzkiego oraz firm z Klastra ICT wyłoniło 3 zwycięskie projekty.

Jury oceniało aplikacje pod kątem: idei i pomysłu, scenariusza wykorzystania przez beneficjenta, roli ICT i użytkownika aplikacji oraz oceny samej prezentacji wideo nadesłanych prac konkursowych.

Poniżej prezentujemy zwycięskie projekty:

 

Nie ukrywamy, iż dużym zaskoczeniem dla nas była grupa uczniów z Ustrzyk Dolnych, która wzięła udział w naszym konkursie. Dzięki organizacji ŁDI w formule on-line uczniowie mieli możliwość udziału w naszym module JUNIOR.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do nas za rok. Mamy nadzieję, iż spotykamy się już w murach Uczelni.

Więcej informacji o ŁDI: TUTAJ

Więcej informacji o konkursie: TUTAJ

Wykład wprowadzający ICT dla Zielonego Łódzkiego