Historyczny lot kosmiczny rakiety Falcon 9

W nocy 27. maja około 22:30 czasu polskiego,  z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie planowane było wystrzelenie rakiety Falcon 9. Niestety ze względu na złe warunki pogodowe start rakiety został przełożony na sobotę. W sobotę, 30. maja, o 21:22 (czasu polskiego) odbył się pomyślny start rakiety Falcon 9.

Na pokładzie znajduje się 2 astronautów i odbędą oni podróż na międzynarodową stację kosmiczną. Po zakończeniu amerykańskiego programu wahadłowców w lipcu 2011 roku astronauci dostawali się na międzynarodową stację kosmiczną dzięki rosyjskim rakietom Sojuz. Lot rakiety Falcon 9 jest ostatecznym dużym testem dla firmy SpaceX by mogła świadczyć usługi transportu astronautów do i z międzynarodowej stacji kosmicznej. Stanowi on także ważny krok w przyszłych misjach m.in. na Księżyc i Marsa.

Rakieta Falcon 9 wyniesie kapsułę Dragon z astronautami na orbitę okołoziemską. Następie kapsuła dotrze do międzynarodowej stacji kosmicznej i połączy się z nią. Na zakończenie misji kapsuła odłączy się od międzynarodowej stacji kosmicznej i wejdzie z powrotem w ziemską atmosferę. Podobny testowy lot odbył się w marcu tego roku, lecz bez astronautów na pokładzie.

Czym jest Falcon 9?

Falcon 9 jest 70-metrową rakietą dwustopniową zaprojektowaną do przewozu ludzi i ładunku na orbitę okołoziemską i poza nią. Rakieta waży około 550 ton i pozwala zabrać prawie 23 tony ładunku na niską orbitę okołoziemską. Jej konstrukcja pozwala odzyskać najbardziej kosztowne elementy rakiety  dla ponownego użycia jej w kolejnym locie.

Opracowanie: dr hab. Julian Sitarek, prof. UŁ (Katedra Astrofizyki WFiIS)

Więcej informacji:
https://www.spacex.com/launches/

Gdzie to wszystko śledzić?