Piknik naukowy Energia. Atom. Medycyna. - ruszyły zapisy

Miejsce wydarzenia: Pomorska 149/153, 90-236 Łódź
Czas: 07 czerwca 2023 (środa) 10:00 - 14:00

Serdecznie zapraszamy szkoły licealne oraz technika do udziału w Pikniku naukowym " Energia. Atom. Medycyna." W czasie wydarzenia m. in.: poznasz działanie elektrowni jądrowej, dowiesz się o promieniowaniu wokół nas, zrozumiesz jak działa tomografia i rezonans magnetyczny. Program obejmuje atrakcyjne pokazy z fizyki i informatyki.

Szczegółowy program Pikniku Naukowego Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ Energia. Atom. Medycyna. 7 czerwca 2023

10:00-10:40

ENERGIA: Skąd się bierze prąd elektryczny?

Prowadzący: dr Jerzy Ledzion
Miejsce: Duża Aula

Czy wiemy jak powstaje prąd elektryczny? Skąd się bierze w naszych domach i w urządzeniach, którymi się na co dzień posługujemy? Czy, gdyby prądu zabrakło, umielibyśmy go wytworzyć lub przynajmniej wyjaśnić, jak to zrobić? Podczas tego wykładu zrozumiemy jakie mechanizmy rządzą powstawaniem prądu, a także nauczymy się na różne sposoby sami prąd produkować. Dowiemy się od jak dawna ludzie znają elektryczność i jak rozwijały się metody jej wytwarzania. Poznamy procesy zachodzące w bateryjce zasilającej elektryczną latarkę, przyjrzymy się działaniu generatorów w elektrowniach, zajrzymy do wnętrza paneli fotowoltaicznych.

Wykładowi towarzyszą liczne efektowne doświadczenia i pokazy, w których mile widziany będzie udział uczestników.

11:00-11:40

ATOM: Elektrownie jądrowe – źródło czystej energii

Prowadzący: dr hab. Jarosław Perkowski, prof. UŁ
Miejsce: Duża Aula

Energia jądrowa jest najpotężniejszym kontrolowanym przez człowieka źródłem energii. Odkrycie zjawiska rozszczepienia jądra uranu po pochłonięciu neutronu zaobserwowane po raz pierwszy w roku 1939 zapoczątkowało erę energetyki jądrowej. Od 1956 r kiedy uruchomiono pierwszą elektrownię jądrową powstało i pracuje na świecie kilkaset reaktorów różnych typów. Wszystkie one wykorzystują energię jądrową uwolnioną w trakcie kontrolowanej reakcji rozszczepienia izotopów uranu lub plutonu. Są one stabilnym źródłem czystej i wbrew pozorom taniej energii elektrycznej. Na wykładzie zostanie przedstawione zjawisko rozszczepienia i podstawy fizyczne działania reaktorów jądrowych.

12:00-12:40

MEDYCYNA: Metody diagnostyczne i terapeutyczne we współczesnej medycynie

Prowadząca: dr hab. Małgorzata Wrzesień
Miejsce: Duża Aula

Odkrycie nowego rodzaju promieniowania – promieniowania X, dokonane przez Wilhelma C. Röntgena w 1895 r. otworzyło nowe możliwości szczególnie w medycynie, dając początek nowym metodom diagnostyki i terapii. Dziś trudno wyobrazić sobie szybką i skuteczną diagnostykę bez tomografii komputerowej (CT), stanowiącej jedynie część rentgenodiagnostyki czy rezonansu magnetycznego (MRI) mimo, iż w tym drugim przypadku mamy do czynienia z innym rodzajem promieniowania. Z czasem kolejne osiągnięcia fizyki znalazły swoje zastosowanie w dziedzinie medycyny.

Duże znaczenie w sferze diagnostyki i terapii ma medycyna nuklearna – dziedzina zajmująca się zastosowaniem izotopów promieniotwórczych w formie radiofarmaceutyków. Kolejnym przykładem zastosowania promieniowania jonizującego jest technika leczenia chorób nowotworowych zwana radioterapią na czele z klasyczną już teleradioterapią, czy bardziej nowoczesnymi metodami w postaci Gamma Knife czy Cyber Knife.

W trakcie wykładu wyjaśnione zostaną wszystkie, być może nieznane dotąd pojęcia użyte chociażby w tym krótkim opisie a także omówione zostaną wszystkie wymienione metody diagnostyki i terapii medycznej …a może nawet i więcej.

10:00-13:00

Atrakcyjne pokazy z fizyki i informatyki w holu przy Dużej Auli.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Pomorska 149/153, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 czerwca 2023 (środa) 10:00 - 14:00

Dane kontaktowe