XI Międzynarodowe Warsztaty MASTERCLASSES „Fizyka cząstek elementarnych”

W dniu 14 marca 2015 r. na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ odbyły się zajęcia w ramach XI Międzynarodowych Warsztatów MASTERCLASSES „Fizyka cząstek elementarnych”. Warsztaty te miały za zadanie przybliżyć uczestnikom cel prowadzonych w CERN-ie badań, spodziewane wyniki eksperymentów i metody pracy fizyków. W tym roku uczniowie mogli własnoręcznie analizować nowe dane z detektorów LHC, a konkretnie dane z eksperymentu ATLAS.

Warsztaty były adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w wieku 15-19 lat). Były przedsięwzięciem międzynarodowym (zajęcia w języku polskim, wideokonferencja – angielskim). 

Dodatkowe informacje na stronie organizatorów

 

12 marca 2012: Warsztaty Masterclasses
W dniu 12.03.2012 r. po raz kolejny odbyły się na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ warsztaty Masterclasses, organizowane prze CERN, IPPOG (International Particle Physics Outreach Group), EPS HEPP (High-Energy and Particle Physics Division of the European Physical Society) i NCBJ (Narodowe Centrum Badań Jądrowych). Celem tej imprezy było zaznajomienie uczniów szkół średnich z fizyką współczesną w jej najbardziej wyrafinowanej i aktualnej formie. W 2012 r. warsztaty odbywały się pod hasłem Zostań fizykiem choćby i na jeden dzień i spróbowało tego ponad 8000 młodych ludzi, w trakcie 145 imprez podobnych do naszej, zorganizowanych przez 117 instytutów naukowych w 31 krajach na całym świecie.

brak_obrazka

Uczniowie mieli szansę zadać kilka pytań koordynatorom, fizykom z CERNu, dowiedzieć się, jak wygląda życie naukowca związanego z tą specjalnością. Nie wiadomo, jak bardzo zmieniło to ich wyobrażenia o fizyce i na ile zdobyta wiedza przyda się im w przyszłości, można jednak mieć nadzieję, że spotkania tego rodzaju przyczyniają się do wzrostu zainteresowania nauką wśród młodych ludzi. Więcej informacji o warsztatach dostępnych jest TUTAJ.

 

25 marca 2011: Międzynarodowe warsztaty z fizyki cząstek elementarnych
Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego ponad sześćdziesięcioro uczniów poznawało fizykę o jakiej nie dotąd nie miało pojęcia. Ósmy bowiem raz z kolei w Łodzi odbywały się międzynarodowe warsztaty z fizyki cząstek elementarnych (7th International Particle Physics Masterclasses).

brak_obrazka