Naukowcy z WFiIS wśród najlepszych badaczy świata

Dwóch naukowców z naszego Wydziału znalazło się w rankingu z najwyższym wskaźnikiem cytowalności publikacji, które zostały opublikowane w 2019 r. Lista badaczy została opracowana przez Uniwersytet Stanforda, SciTech Strategies oraz Elsevier. W zestawieniu uwzględniono pracowników naukowych z całego świata.

W rankingu znaleźli się:

• prof. dr hab. Włodzimierz Bednarek (Katedra Astrofizyki WFiIS)
  • dr hab. Zbigniew Szadkowski, prof. UŁ (Katedra Systemów Inteligentnych WFiIS)

Prof. dr hab. Włodzimierz Bednarek – astrofizyk, specjalność – Astrofizyka Wysokich Energii. Interesuje się głównie zjawiskami wysokich energii zachodzącymi we wszechświecie. Prowadzi badania teoretyczne emisji promieniowania gamma i neutrin ze źródeł kosmicznych. Ich głównym celem jest zrozumienie procesów przyspieszania cząstek i procesów produkcji promieniowania w strugach plazmy wyrzucanych z masywnych czarnych dziur w
centrach aktywnych galaktyk, w masywnych gromadach gwiazdowych, pozostałościach po supernowych zawierających pulsary i w układach gwiazdowych z obiektem zwartym (biały karzeł, gwiazda neutronowa, czy czarna dziura). W okresie ostatnich ~15 lat jest aktywnym członkiem międzynarodowej współpracy MAGIC, która zbudowała i prowadzi obserwacje systemem 2 dużych teleskopów czerenkowskich
na Wyspach Kanaryjskich. Pełnił rolę „Principal investigator” w kilku programach obserwacyjnych tymi teleskopami (następnie autor do korespondencji w artykułach naukowych współpracy), był przewodniczącym Komitetu Alokacji Czasu współpracy MAGIC (TAC)i wieloletnim członkiem TAC i Komitetu Kluczowych Programów Obserwacyjnych MAGIC. W ostatnich ~25 latach (z przerwami kilku-miesięcznymi) był kierownikiem grantów własnych finansowanych przez KBN i NCN. Jego obecna działalność naukowa koncentruje się na modelowaniu procesów wysokich energii w źródłach niejednorodnych, wykazujących szybką zmienność w czasie. Jest współ-autorem 284 artykułów w czasopismach międzynarodowych w tym ~90 jedno-autorskich lub w małych współpracach. Prace te uzyskały łącznie ~1290 cytowań, po unormowaniu do ilości autorów prac.

dr hab. Zbigniew Szadkowski, prof. UŁ – obronił pracę doktorską w UŁ w 1987 r. z dziedziny fizyki teoretycznej: „Mieszanie kwarków w symetriach chiralnych SU(4)xSU(4) i SU(6)xSU(6). W 2007 obronił pracę habilitacyjną z dziedziny fizyki doświadczalnej „Triggers in the Pierre Auger Observatory”. Od 1998 r. pracuje w Obserwatorium Pierre Auger. Jego główny wkład to:
– trigger drugiego poziomu w detektorze fluorescencyjnym Obserwatorium Pierre Auger (algorytm implementowany w układy FPGA pracuje już prawie 20 lat we wszystkich 24 teleskopach fluorescencyjnych),
– trigger pierwszego poziomu w detektorze powierzchniowym Obserwatorium Pierre Auger (algorytm i elektronika zaprojektowana przez prof. Szadkowskiego pracują we wszystkich  1660 detektorach powierzchniowych Obserwatorium Pierre Auger),
– algorytmy tłumienia zakłóceń interferencyjnych w detektorach radiowych Obserwatorium Pierre Auger (Auger Engineering Radio Array) oparte o liniową predykcję sygnału i implementowane w filtry FIR, oparte o algorytm LMS,
– triggery dla detektora powierzchniowego dedykowane detekcji neutrin oparte o dyskretną transformatę cosinusową, sztuczne sieci neuronowe, czy transformatę falkową  implementowane w FPGA i pracujące w czasie rzeczywistym. W latach 1999-2002 pracował w Michigan Technological University (USA), w latach 2002-2003 w College de France (Paryż), a w latach 2003-2006 w Bergische Universitat Wuppertal (Niemcy). Obecnie pracuje nad zaawansowanymi algorytmami matematycznymi, które wspomagałyby triggery implementowane w strukturach FPGA.

Listy rankingowe dostępne TUTAJ