Popularyzacja i nauczanie fizyki
studia stacjonarne I stopnia
Studia I stopnia – kierunek Popularyzacja i nauczanie fizyki – na WFiIS UŁ są 3-letnimi studiami o profilu praktycznym. Stanowią autonomiczną formę akademickich studiów I stopnia kończących się uzyskaniem tytułu licencjata.
Celem studiów na kierunku Popularyzacja i nauczanie fizyki jest kształcenie popularyzatorów nauki oraz nauczycieli fizyki na potrzeby związane z dynamicznym rozwojem nauki. Studia przygotowują do podjęcia studiów II stopnia, kończących się uzyskaniem tytułu magistra.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci otrzymują wiedzę z takich dziedzin, jak fizyka, matematyka i informatyka. Studia uczą myślenia przyczynowo-skutkowego, rozwiązywania problemów, prowadzenia i analizowania badań oraz rozwijają umiejętności wystąpień publicznych i prezentowania zagadnień nauki. Pozwalają na odkrywanie technik i metod dydaktycznych, wspomagają warsztat pedagogiczny i psychologiczny potrzebny do wykonywania zawodu nauczyciela.
W trakcie studiów studenci aktywnie rozwijają swoje zainteresowania, przeprowadzają własne pokazy, eksperymentują i doświadczają zjawisk przyrody. Dzięki swoim badaniom i doświadczeniom mogą objaśniać problemy nauki w sposób zrozumiały i zachęcający do dalszego odkrywania.
Adresaci kierunku
Od kandydatów oczekuje się otwartości na pracę zespołową, zdolności do prowadzenia zarówno analizy, jak i syntezy zdobytej wiedzy oraz systematyczności i uporządkowanych sposobów pozyskiwania i przetwarzania danych i informacji. Kandydaci na studia powinni ponadto wykazywać zainteresowanie naukami matematyczno-przyrodniczymi.
Możliwości zatrudnienia
Po studiach absolwenci mogą znaleźć pracę w centrach i parkach nauki, planetariach oraz organizacjach edukacyjnych i oświatowych. Wydawnictwa książkowe i multimedialne, portale i fundacje edukacyjne coraz częściej poszukują specjalistów do tworzenia materiałów i programów edukacyjnych oraz popularyzatorskich. Po ukończeniu studiów absolwenci uzyskują również kwalifikacje do nauczania fizyki w szkołach podstawowych.
Więcej informacji znajdziesz na: